Bezpieczne tankowanie LPG krok po kroku

Tankowanie gazu nie jest bardziej skomplikowane czy ryzykowne niż tankowanie zwykłego paliwa. W obu przypadkach konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, że na stacjach nie wolno palić papierosów, niezalecane jest także korzystanie z telefonów komórkowych. Gaz ze względu na swoją niską temperaturę parowania (około -40 stopni) może spowodować uraz skóry, dlatego przy każdym tankowaniu należy mieć na względzie środki ostrożności.

Przekonaj się, jak prawidłowo i bezpiecznie zatankować LPG

Wyłącz silnik, zaciągnij hamulec ręczny.

1. Po zaparkowaniu pod dystrybutorem wyłącz silnik auta i zaciągnij hamulec ręczny.

Wprowadź pistolet do zaworu, zapnij go dźwignią.

3. W prowadź pistolet do zaworu w aucie. Pamiętaj, by dokładnie zapiąć pistolet przy pomocy specjalnej dźwigni.

Jeśli nie potrafisz sobie z tym poradzić, poproś o pomoc pracownika stacji. Zawory tankowania LPG mogą znajdować się w różnych miejscach, np. pod zderzakiem, dlatego dostęp do nich może być czasem utrudniony.

Zwolnij blokadę, odłóż pistolet

5. Po skończonym tankowaniu zwolnij blokadę i odłóż pistolet na miejsce.

2. Pamiętaj o zastosowaniu środków ochrony indywidualnej – załóż atestowane rękawice i gogle, które uchronią Cię przed potencjalnym wyciekiem gazu, a w konsekwencji odmrożeniem skóry.

Rękawice i okulary ochronne dostępne są na każdej stacji Shell – poproś o nie pracownika stacj

Rozpocznij tankowanie.

4. Rozpocznij tankowanie – naciśnij i przytrzymaj przycisk na dystrybutorze.

Upewnij się, że podczas tankowania osoby postronne przebywają poza strefą zagrożenia, czyli przynajmniej 1,5 m od wlewu. Drzwi i okna od strony wlewu powinny być cały czas zamknięte

Zdarzają się sytuacje, kiedy tankowanie LPG nie jest możliwe. Zaliczamy do nich burze z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi czy posiadanie niesprawnej instalacji w swoim aucie. Pamiętaj, że instalacje gazowe podlegają corocznym badaniom na stacji kontroli pojazdów. Przegląd instalacji zalecany jest co 10 tys. lub 15 tys. km, co dodatkowo gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji.

Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach, nie przejmuj się – substancje wonne dodawane są do gazu z powodów bezpieczeństwa, aby był on łatwo wyczuwalny!

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem

Pamiętaj, że wyciek skroplonego gazu może spowodować odmrożenie skóry, a w konsekwencji martwicę i uszkodzenie zakończeń nerwowych. W przypadku nagłej emisji gazu i doznanych obrażeń, konieczne jest natychmiastowe udanie się na stację po pierwszą pomoc, która obejmuje przede wszystkim ogrzanie uszkodzonej skóry pod bieżącą, letnią wodą, a następnie nałożenie opatrunku.

Więcej w sekcji Shell AutoGas

Instalacja gazowa – prawdy i mity

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na podstawowe pytania, które nurtują Cię w związku z instalacją LPG w Twoim aucie.

LPG Auto – gdzie zamontować instalację gazową?

Sprawdź, który warsztat profesjonalnie zamontuje instalację LPG w Twoim aucie!