Pięć nowych zaawansowanych mieszanek paliwa Shell V-Power do samochodów wyścigowych zadebiutowało w pojazdach Sebastiana Vettela i Kimi Raikkonena w sezonie w 2015 roku, w ramach niestrudzonego, zdeterminowanego dążenia do poprawy osiągów w tym roku. Ulepszenia paliw stanowią jedną z największych stopniowych zmian dokonywanych przez Shell w historii współpracy technicznej ze Scuderia Ferrari.

Shell Helix Ultra z technologią PurePlus, pierwszy olej silnikowy wytwarzany z gazu ziemnego, również przyczynił się do niezwykłej niezawodności zespołu napędowego Ferrari V6 z turbodoładowaniem, w siatce wyścigów w 2015 roku.

Sebastian Vettel z Niemiec i Ferrari w trakcie jazd treningowych do Formula One Grand Prix of Belgium na torze Circuit de Spa-Francorchamps

Znaczące zwiększenie mocy osiągnięte dzięki produktom Shell, przekładające się na wyjątkowe skrócenie średniego czasu o 30 sekund na dystansie całego wyścigu, pozwoliło dotychczas zespołowi Scuderia Ferrari stanąć 14 razy na podium, osiągnąć trzy zwycięstwa i zdobyć drugą nagrodę w mistrzostwach 2015 Formula 1 Constructors’ Championship.

„Od dawna planowaliśmy, że podczas opracowywania naszego paliwa Shell V-Power do samochodów wyścigowych w 2015 roku, przyjmiemy bardziej agresywną strategię niż w poprzednich latach” – wyjaśnia Guy Lovett, dyrektor ds. innowacji, Motorsport, Shell. „Przy opracowywaniu naszego paliwa do samochodów wyścigowych w 2015 roku, które zaoferowaliśmy w pięciu nowych, zaawansowanych mieszankach, skorzystaliśmy z lekcji wyciągniętych w 2014 roku — sezonie nowej i innowacyjnej technologii hybrydowej.

„Ściślej niż kiedykolwiek wcześniej współpracowaliśmy z kolegami w Maranello, w pełni integrując nasze plany rozwojowe w celu zoptymalizowania pakietu paliwo-silnik. Wspaniale było zobaczyć, że nasza praca przyniosła wymierne rezultaty, pomagając zespołowi osiągać zwycięstwa. Teraz czeka nas dalsza ciężka praca przed sezonem 2016.”

James Allison, dyrektor techniczny Scuderia Ferrari, dodał: „Rok 2015 był naprawdę udanym sezonem dla Scuderia Ferrari. W porównaniu z ubiegłym rokiem dokonaliśmy ogromnych postępów w zakresie wydajności, szczególnie zespołu napędowego.”

„Znaczne ulepszenia wprowadzone przez Shell w paliwie Shell V-Power do samochodów wyścigowych i smarze Shell Helix Ultra z technologią PurePlus przyczyniły się do naszych sukcesów na torze wyścigowym, pomagając osiągnąć nie tylko większą moc, ale również niezawodność. Nasza współpraca techniczna z firmą Shell nigdy nie była tak skuteczna. Planujemy kontynuować tę współpracę co najmniej przez kolejne pięć lat, na drodze do dalszych zwycięstw w wyścigach i mistrzostwach.”

Więcej na stronie dla kierowców

Shell i Ducati MotoGP

Shell przedstawia wszystko, co musisz wiedzieć o MotoGP, historii i wyścigach w bieżącym sezonie, a także motocyklu Ducati Desmosedici GP.

Rola Shell w wyścigach

Zespół Shell Track Lab jest obecny podczas każdego wyścigu, pobierając próbki oraz testując paliwa i smary, aby pomóc zespołowi Ferrari osiągnąć sukces.