Samochód z LPG - nowy czy używany?

Na początek warto zadać sobie pytanie, czy zależy ci na fabrycznie zamontowanej instalacji gazowej, czy chcesz wyposażyć w nią samochód, którym już jeździsz? To pytanie przede wszystkim o sytuację finansową. Z oczywistych względów samochody z instalacją gazową zamontowaną fabrycznie przez producenta (a jest ich na rynku coraz więcej) są droższe – nie tylko w momencie, gdy decydujemy się na nowe auto.

Również w przypadku samochodów używanych, ten sam model z fabryczną instalacją będzie droższy od swojego odpowiednika bez niej. Dlatego ze względów finansowych, lepiej jest rozważyć zakup używanego samochodu i zamontowanie w nim instalacji LPG lub modernizację auta, które już mamy.

Czy w każdym samochodzie można zainstalować zbiornik LPG?

Niemal każdy samochód można wyposażyć w instalację LPG. Jednak niektóre pojazdy mogą sprawiać problemy, ze względu na konstrukcję silnika – montaż i regulacja instalacji są w takim wypadku trudniejsze. Dlatego przed podjęciem decyzji dobrze jest poradzić się fachowca i upewnić, że wybieramy najbardziej optymalną opcję i nie napotkamy żadnych problemów.

Rozważając instalację LPG w samochodzie, należy też zwrócić uwagę na to, czy jego konstrukcja i wymiary pozwalają na zainstalowanie odpowiednio dużego zbiornika na gaz.

Najczęściej montuje się zbiorniki tzw. toroidalne (czyli montowane w miejscu koła zapasowego), jednak nie zawsze jest to możliwe. W niektórych autach wnęka koła zapasowego może okazać się zbyt płytka lub po prostu za mała by pomieścić zbiornik odpowiedniej wielkości. Jeśli chcielibyśmy zdecydować się na mniejszy zbiornik, ryzykujemy znaczne skrócenie zasięgu, czyli ilości kilometrów, które możemy przejechać na jednym tankowaniu - z tego względu nie jest to polecana opcja. Mamy więc do wyboru dwie możliwości – większy (wyższy) zbiornik toroidalny lub zbiornik walcowy.

Podejmując decyzję trzeba więc zastanowić się jak zamierzamy wykorzystywać bagażnik i jak ograniczenie jego pojemności wpłynie na nasz komfort używania samochodu.

Jak znaleźć odpowiedni warsztat?

Montaż instalacji gazowej wymaga fachowego podejścia, dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszego warsztatu. Ten najbliższy lub najtańszy, niekoniecznie jest lepszy, a wysoka jakość zarówno części, jak i usługi montażu, pozwoli nam cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem i rzeczywistymi oszczędnościami.

Kusząco niska cena usługi związana jest z pewnymi kompromisami – montażysta zmuszony jest poświęcić jakość używanych komponentów i często też nie mamy możliwości ich wyboru. A to oznacza, że w dłuższej perspektywie poniesiemy koszty naprawy lub wymiany tych części, które ze względu na niską jakość nie są tak trwałe, jak mogłyby być. Ofiarą walki o jak najniższą cenę instalacji LPG padają niestety te elementy, które decydują o tym, że montaż jest fachowy i estetyczny – jak np. opaski i preparaty antykorozyjne - ich tańsze zamienniki nie gwarantują trwałości i ochrony instalacji.

Ważne jest też szkolenie pracowników warsztatu, tak aby montaż przebiegał sprawnie, według najnowszych standardów i nie wiązał się w przyszłości z dodatkowymi kosztami. Jak w wielu przypadkach, wybór najtańszej opcji, może w przyszłości zemścić się kosztownymi naprawami i powracającymi problemami z eksploatacją instalacji LPG.

Warsztat sieciowy czy niezależny?

Coraz więcej producentów instalacji LPG decyduje się na budowę własnej sieci warsztatów montażowych. Jakie są tego plusy dla kierowcy? Po pierwsze montaż odbywa się w miejscu, które poleca producent. Mechanicy są cyklicznie szkoleni i mają kontakt z doradcą technicznym. I rzecz najważniejsza: gwarancja realizowana jest przez wszystkie warsztaty sieciowe na terenie całej Polski. Warto o tym pamiętać, ponieważ naprawę gwarancyjną wykonać można tylko w miejscu montażu instalacji LPG.

Wybór instalacji LPG

Warto zapytać montażystę, co poleca do naszego auta. W końcu to on będzie ją zakładał, regulował oraz serwisował. Dobrym krokiem jest także poszukanie dodatkowych informacji na internetowych forach lub bezpośrednie pytanie do niezależnego eksperta. Warto zwrócić uwagę m.in. na precyzję proponowanych wtryskiwaczy, przemyśleć dokładnie miejsce montażu wlewu gazu, przełącznika czy zbiornika LPG.

Rejestracja instalacji i wymagane dokumenty

Montaż instalacji gazowej musi zostać potwierdzony stosownym wpisem w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Wpisu takiego należy dokonać w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania, w ciągu 30 dni od daty montaży instalacji LPG, na podstawie dokumentów otrzymanych z warsztatu w momencie odbierania pojazdu. Wymagane są:

  • faktura za montaż instalacji LPG zawierająca numer rejestracyjny i numer VIN samochodu,
  • wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem z danymi identyfikacyjnymi pojazdu,
  • potwierdzenie odbioru technicznego zbiornika LPG, zwane również paszportem.

Jak widać, z dokumentów wystawionych przez warsztat, wydział komunikacji nie będzie potrzebował wglądu jedynie do karty gwarancyjnej i instrukcji obsługi instalacji gazowej. Poza tym, potrzebować będziemy też dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu jeśli taką posiadamy, dowodu osobistego oraz dowodu aktualnego ubezpieczenia OC. Forma wpisu do dowodu rejestracyjnego może się nieznacznie różnić, jednak najczęściej urzędnik wpisuje "gaz", "LPG" lub "przystosowany do zasilania gazem". Podstawowa dokumentacja instalacji LPG będzie nam potrzebna również podczas corocznego przeglądu technicznego pojazdu.

Logo Landirenzo Polska

Sekcja przygotowana we współpracy z Landi Renzo Polska.

Firma Landi Renzo Polska rozpoczęła działalność w 1998 roku. Od samego początku działalności zajmuje się dystrybucją i serwisowaniem instalacji LPG/CNG, marek LANDIRENZO, LANDI, LOVATO. Spółka należy do Landi Renzo, firmy powstałej w 1954 roku we Włoszech, światowego potentata w produkcji i dystrybucji samochodowych instalacji gazowych.
 

Więcej w sekcji Shell AutoGas

Rady dla użytkowników Shell AutoGas

Dowiedz się jak najlepiej dbać o silnik. Podpowiadamy, w jaki sposób maksymalnie wykorzystać potencjał twojego samochodu, kiedy jeździsz na Shell AutoGas.

Shell AutoGas

Poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące instalacji LPG. Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie, różnicach w osiągach, wymianie instalacji oraz tankowaniu samoobsługowym.

Może zainteresuje cię także

Oferty i promocje

Poznaj wszystkie specjalne promocje, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze, i nagrody, jakie możesz wygrać na lokalnej stacji Shell.

Oleje silnikowe i środki smarne

Poznaj oleje i środki smarne Shell dla samochodów, motocykli i innych pojazdów. Zobacz, jak siedemdziesięcioletnia historia innowacyjności przekłada się na to, że Shell jest światowym liderem wśród dostawców środków smarnych.