Część główna | Do góry
Shell w pigułce
Jako jeden z czołowych koncernów energetycznych na świecie Shell odgrywa kluczową rolę w dążeniu do zaspokojenia rosnącego światowego zapotrzebowania na energię w sposób zyskowny oraz odpowiedzialny względem społeczeństwa i środowiska. W Polsce Shell zatrudnia około 1700 pracowników i zaangażowany jest w sprzedaż detaliczną i hurtową paliw, sprzedaż paliw przemysłowych, sprzedaż smarów i olejów, sprzedaż gazu płynnego (LPG), sprzedaż produktów chemicznych.
Shell w Polsce
Shell prowadzi działalność w Polsce od lat 20-tych XX wieku. Po II Wojnie Światowej przedstawicielstwo koncernu prowadziło na polskim rynku sprzedaż olejów oraz produktów chemicznych. Jednak dopiero lata 90-te umożliwiły rozwinięcie działalności koncernu na polskim rynku na pełną skalę oraz dynamiczny rozwój firmy.
Siedziba Shell Polska mieści się w Warszawie.Nasze wartości
Uczciwość, integracja i szacunek dla innych to podstawowe wartości Shell, na których opierają się Ogólne Zasady Prowadzenia Biznesu.Nasza działalność biznesowa w Polsce
Dzisiaj w Polsce działa prawie 400 stacji Shell.
Koncern, jako pierwszy wśród sieci stacji, zaproponował stałym Klientom program lojalnościowy - SMART (1999).Jako jedyna firma w Polsce, Shell oferuje kierowcom całą gamę zaawansowanych technologicznie paliw.Shell był pierwszą firmą, która w 2000 roku zaoferowała polskim klientom paliwa wzbogacane, sprzedawane pod marką V-Power. Duże zainteresowanie kierowców tego typu produktami zaowocowało systematycznym rozszerzaniem portfolio paliw wzbogacanych.
W 2006 roku na rynek trafiła trzecia generacja paliw V-Power z gwarantowaną liczbą oktanową minimum 100, w których została zastosowana technologia FMT (Friction Modification Technology). W 2009 roku Shell wprowadził paliwo V-Power Diesel z dodatkiem GTL (Gas-To-Liquid).
Shell na świecie
Shell od ponad 100 lat zajmuje się poszukiwaniem i wydobywaniem ropy naftowej i gazu. Zatrudniamy około 102 000 osób w ponad 100 krajach i innych terytoriach. Główna siedziba firmy znajduje się w Hadze w Holandii, a funkcję dyrektora głównego sprawuje Peter Voser. Naszą firmą macierzystą jest Royal Dutch Shell plc, zarejestrowana w Anglii i Walii.
Swoją strategię i główne cele na przyszłość Shell określa sloganem „more upstream, profitable downstream” (czyli rozszerzenie działalności poszukiwawczo-wydobywczej i zwiększenie dochodów z działalności handlowo-usługowej).
Shell na świecie w liczbach
- 2%: produkowany przez nas odsetek ropy naftowej wytwarzanej na świecie
- 3%: produkowany przez nas odsetek gazu wytwarzanego na świecie
- 3,2 miliony baryłek gazu i ropy naftowej produkujemy w ciągu dnia
- 45 000 stacji benzynowych Shell na całym świecie
- 10 milionów klientów kupuje nasze paliwa transportowe
- 25+ prowadzonych przez nas rafinerii i zakładów chemicznych (liczba z roku 2008)
- 1. miejsce w rankingu Fortune 500 w 2009 r.
Gałęzie biznesu
- Upstream Americas poszukuje i wydobywa ropę naftową i gaz ziemny na kontynencie amerykańskim.
- Upstream International poszukuje i wydobywa ropę naftową i gaz ziemny poza kontynentem amerykańskim.
- Downstream procesy rafineryjne, dostawy, handel i przewóz surowca statkami ma całym świecie, wytwarzanie i promowanie szerokiej gamy produktów, produkcja petrochemikaliów dla klientów przemysłowych.
- Projects & Technology zarządza wykonywaniem głównych projektów Shell oraz prowadzi badania naukowe i projekty innowacyjne w poszukiwaniu rozwiązań technologicznych.
Osiągnięcia finansowe w roku 2008
- Obrót: 458,4 miliarda dolarów
- Dochód: 26,5 miliarda dolarów
- Inwestycje kapitałowe: 38,4 miliarda dolarów
- Inwestycje w badania naukowo-rozwojowe: ponad 1,2 miliarda USD (najwięcej spośród głównych firm na rynku naftowym).
Główne fakty dotyczące zrównoważonego rozwoju
- 1,7 miliarda dolarów przeznaczone na rozwój technologii dotyczących dwutlenku węgla i energii odnawialnej w ostatnich 5 latach.
- W 2008 r. emisja gazów cieplarnianych z fabryk, w których prowadzimy prace, była o 30% niższa od poziomu z 1990 roku.
- 19 miliardów dolarów wydane w 2008 r. w ramach współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami w krajach o niskich i średnich dochodach.
- 148 milionów dolarów przeznaczone na programy inwestycji społecznych w 2008 r.

