Jump menu

Main content |  back to top

Najnowsze informacje prasowe

Innowacyjne podejście do wydajniejszego zużycia paliwa

Warszawa, 14 lutego 2013 r. – Pokonanie trasy z Rotterdamu do Moskwy na jednym litrze paliwa, niemożliwe? Niekoniecznie. Co roku podczas konkursu Shell Eco-Marathon Europe, studenci z całej Europy biją kolejne rekordy wydajności zużycia paliwa.

W zaprojektowanych i zbudowanych przez siebie pojazdach, wykorzystują zarówno konwencjonalne źródła energii, takie jak benzyna, olej napędowy, etanol i GTL, jak i alternatywne, m.in. wodór i prąd. W 2012 roku ulice holenderskiego miasta Rotterdam zmieniły się w tor wyścigowy, na którym zmagania obserwowało ponad 40.000 osób.

 

Wyzwania miejskiego toru

Tegoroczna, 29. edycja konkursu ponownie odbędzie się w Rotterdamie. W dniach 15 – 19 maja, ponad 3000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły będzie rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept.

 

Zeszłoroczne zawody pokazały, jak nowa technologia może działać w sercu prawdziwego miasta. Uliczny tor, a na nim pięć, ostrych 90-stopniowych zakrętów, zmusił uczestników rajdu do wykazania się dużą zręcznością i umiejętnością jazdy. Wyścig organizowany w sercu metropolii stanowił także nowe wyzwanie dla samych pojazdów, przyzwyczajonych do warunków torowych. Zawodnicy bez trudu jednak dostosowali się do nowych, miejskich warunków, starannie się przygotowując, wdrażając nowe strategie i ustanawiając niespodziewane rekordy wydajności paliwa.

 

„Patrząc na zeszłoroczny Shell Eco-Marathon Europe, byłem pod wrażeniem sposobu, w jaki studenci potrafili dostosować się do nowego toru ulicznego. Dzięki twórczości młodego pokolenia inżynierów i partnerstwu miasta Rotterdam, dążymy do zaprezentowania innowacyjnych podejść do wyzwań, jakie stawia przed nami wykorzystanie energii." - powiedział Piotr Dziwok, Prezes Shell Polska.

 

W 2013 roku Shell Eco-Marathon stawia na połączenie rozwiązań solarnych i elektrycznych. Zmiana ta odzwierciedla kierunek, w jakim rozwijać się będzie branża motoryzacyjna, stawiając na pojazdy elektryczne i stwarzając większą konkurencyjność w kategorii „Battery Electric”.

 

Miasto Rotterdam jest idealnym gospodarzem i partnerem konkursu. To miasto znane

z ambitnych pomysłów na zrównoważone wykorzystanie zasobów energetycznych i inicjatyw

w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

 

Polska reprezentacja na torze w Rotterdamie

W tegorocznej edycji Shell Eco-Marathon, Polskę reprezentować będą następujące zespoły:

 • Eco CarPG- Koło Naukowe „Mechanik” Politechniki Gdańskiej,
 • Mietek Team- Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej
 • Smart Power- Wydział Mechaniczno- Technologiczny Politechniki Śląskiej,
 • Iron Wariors- Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej,
 • Elvic Team- Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej,
 • Eco Zone 505- Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej,
 • Green Arrow- Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej,
 • SIMR Team- Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej
 • SKAP- Studenckie koło Aerodynamiki Pojazdów, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej  

 

Zmagania drużyn podczas wyścigu oraz wyjątkową atmosferę Shell-Eco Marathon można zobaczyć pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=P1UkcMSH8XA

Shell Eco-Marathon

Shell Eco–Marathon to jeden z najbardziej innowacyjnych i ambitnych konkursów studenckich odbywający się corocznie w Europie, Ameryce i Azji. Zespoły szkół średnich oraz uczelni z całego świata, stają przed wyzwaniem zaprojektowania, zbudowania i przetestowania najbardziej wydajnych pod względem energetycznym pojazdów. Zwycięża drużyna, która pokona najdłuższy dystans, wykorzystując przy tym jak najmniejszą ilość energii.

Shell Eco-marathon jest widocznym dowódem zaangażowania firmy Shell w pomoc sprostaniu rosnącym potrzebom energetycznym w sposób odpowiedzialny, pracując wspólnie z młodzieżą i partnerami na całym świecie. Wydarzenie jest także wyjątkową okazją do zaangażowania obecnych i przyszłych liderów, którzy z ogromną pasją szukają zrównoważonych rozwiązań dla światowego wyzwania energetycznego Shell Eco -marathon, jako prawdziwie globalna inicjatywa, rozgrywany będzie na całym świecie w następujących terminach:

 • amerykańska edycja Shell Eco-marathon: od 1 – 4 kwietnia w Houston w Stanach Zjednoczonych
 • europejska edycja Shell Eco-marathon: od 15-19 maja w Rotterdamie w Holandii
 • azjatycka edycja Shell Eco-marathon: od 4 -7 lipca w Kuala Lumpur w Malezji

Royal Dutch Shell

Royal Dutch Shell jest brytyjsko-holenderskim koncernem petrochemicznym, którego siedziba główna mieści się w Hadze, ale akcje grupy obecne są na giełdach w Londynie, Amsterdamie i Nowym Jorku. Firmy Shella działają w ponad 100 krajach, a ich działalność obejmuje wydobycie ropy i gazu ziemnego; produkcję i sprzedaż upłynnionego gazu naturalnego oraz technologię upłynniania gazu; wytwarzanie, sprzedaż i transport produktów paliwowych oraz chemicznych; oraz projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, łącznie z energią wiatrową i słoneczną. W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy odwiedzić stronę www.shell.com

Kontakt dla mediów:

Marek Gawroński                                           Karolina Jamiołkowska

Rzecznik Prasowy Shell Polska                          Edelman Polska

Tel.: +48 (22) 570 01 70                               Tel.: +48 (22) 576 35 55

                                                                  Kom.: +48 607 035 394

e-mail: marek.gawronski@shell.com                  e-mail: karolina.jamiolkowska@edelman.com

 

Więcej informacji o Shell Eco-marathon: www.shell.com/eco-marathon